טיפול בהתקרחות ונשירת שיער

בעבר, רבים התייחסו להתקרחות ולנשירת שיער כ"גזירות גורל", מצב נתון שאפשר אולי לטשטש בחלק מהמקרים אבל לא לפתור בצורה יעילה. בכך הם למעשה השלימו עם הפגיעה שטומנים בחובם מצבים מהסוג הזה, לרבות הפיכת המראה החיצוני לאטרקטיבי הרבה פחות (יש שיגידו למבוגר פי כמה), ירידה בביטחון העצמי ועוד.

כדי להוסיף למורכבות, נראה שישנם מכלול גורמים שעלולים להביא להתקרחות או להאיץ אותה: הגיל הוא פקטור מרכזי, כאשר בדרך כלל השיער נעשה דליל ככל שהאדם מזדקן. לכך ניתן להוסיף גורמים גנטיים, הורמונליים, גופניים (למשל מחלות אחרות שהאדם סובל מהן) ואפילו השפעות של אורח החיים, התזונה והמצב הנפשי של האדם.

החדשות המעודדות הן שבמהלך השנים השתנו דברים רבים בעולם הטיפולים הקוסמטיים. היצע הטיפולים הפך להיות רחב פי כמה בהשוואה לעבר, שיטות חדשות נכנסו לתמונה בעוד שאחרות ותיקות יותר עברו הליכי שדרוג ושיפור.

תכשירים, תרופות ומה שביניהם

עם הזמן, כשהתפתחו שיטות טיפול חדשות גדלה המודעות לחסרונות של חלק מהשיטות שהיו מקובלות בעשורים האחרונים.

תכשירים מקומיים למשל מגיעים במינונים שונים. בצד החיובי, הם עשויים להגדיל את צמיחת השיער בעשרות אחוזים. הבעיה היא שרשימת החסרונות, כך נראה, ארוכה אפילו יותר: האדם המטופל צריך למעשה להקדיש זמן למריחת התכשירים מדי יום, ולרוב אפילו כמה פעמים ביום.

התכשירים טומנים בחובם תופעות לוואי אפשריות (דוגמת שיער דביק, יובש או גירויים על פני הקרקפת), ואינם יעילים בכל מצבי ההתקרחות: במצבים של התקרחות גברית, לדוגמה, ישנם פתרונות מתאימים הרבה יותר.

את הסקירה אנחנו ממשיכים עם טיפולים תרופתיים, אשר ניתנים אך ורק בעצת רופא מטפל ובהסכמתו, המנסות לפתור את בעיית ההתקרחות ונשירת השיער באמצעות טיפול נקודתי בתהליכים המתרחשים בגוף ובהורמונים האחראיים לשיבוש בפעילות השיער. אמנם התרופות נחשבות לאפקטיביות בכל קנה מידה וגם פשוטות יותר לשימוש מאשר התכשירים, אולם תופעות הלוואי שלהן משמעותיות פי כמה: כך למשל נמצא כי חלק מהתרופות בהן נעשה שימוש עלולות במצבים מסוימים לפגוע בתפקוד המיני או אפילו להגדיל את הסבירות למצבים מורכבים של סרטן הערמונית בקרב גברים.

היתרונות של השתלת שיער

השתלת שיער היא מהטיפולים הקוסמטיים הזוכים לעדנה של ממש בשנים האחרונות, בין השאר עקב הפיכת המקצוע לאומנות של ממש – וזאת בדמות שיטות חדישות ומשודרגות להשלמת המשימה.

מומחים בעלי שם עולמי פועלים בישראל ובעולם, בעיקר בטורקיה הנחשבת למעצמה המרכזית בתחום השתלות השיער.

מומחים אלו מבצעים, פשוטו כמשמעו, את ההשתלה בצורה הטבעית והמרשימה ביותר שאפשר לצפות לה. לכן רצוי להשקיע מאמצים ראויים בבחירת הגורם הרפואי המטפל, כשיש שימליצו שלא להתפשר אלא לבחור ברופא אשר שמו הולך לפניו בתחום בישראל ובמדינות רבות אחרות בעולם.

השתלת שיער אידיאלית במיוחד במקרים של התקרחות גברית טיפוסית ונשירת שיער בקו הקדמי, אולם עשויה להתאים בשלל מצבים אחרים. את השיער לוקחים בדרך כלל מחלקים אחרים בקרקפת, אם כי ניתן בחלק מהשיטות להתבסס על השיער הקיים באזורים אחרים בגוף. בכל אופן הדגש הוא על שימוש בשיער של האדם המושתל, ולו עקב הצפי שהגוף שלו ידחה שיער מושתל שהמקור שלו הוא בגוף אחר.

חשוב לציין כי ידועות כיום כמה שיטות אפשריות לביצוע השתלת שיער. לכן גם לאחר שמחליטים שזהו הכיוון הכללי, נדרשת עדיין מחשבה לגבי שיטת הטיפול הספציפית והמומחה אליו פונים.

הגורם הרפואי החולש על התהליך אמור להמליץ על השיטה האידיאלית לדעתו במקרה נתון, וזאת על פי דפוסי ההתקרחות ונשירת השיער, האזורים בגוף בהם הדבר מתרחש, ממדי הנשירה, מאפיינים גופניים אחרים של האדם וכמובן שגם התקציב שהוא יכול או מעוניין להקדיש למשימה.